Как ефективно да почистим кожата на лицето си
Всяка жена иска да бъде красива. Чистото и поддържано лице е най-доброто доказателство за вашата любов към самите себе си. А за тази цел са създадени най-различни козметични средства и процедури. Една от най-лесните и достъпните за всяка жена е почистването на лицето в домашни условия.
Има няколко вида почистващи процедури за лице – механични, вакуумни и ултразвукови. Само механичната може да се използва в домашни условия и по всяко време, когато пожелаете или почувствате нужда да почистите лицето си от замърсяване и мастни секрети.
Домашното почистване не означава обичаен пилинг, какъвто много от вас правят редовно в банята. То изисква определени знания и подготовка, но все пак е по силите на всяка жена, която се грижи за своята външност.
Главната ви задача е да изберете подходящото козметично средство. Особено внимателни при избора си трябва да бъдат тези от вас, които имат хиперчувствителна кожа.
Нужно е да се отбележи, че еднократно почистване няма да е достатъчно. Необходими са 2-3 процедури, докато кожата се обнови и започне да се грижи сама за малките си недостатъци.
Как да почистим кожата си в домашни условия
Първо трябва да почистите кожата от козметиката и от праха. За целта можете да използвате обичайните средства (гел, пяна), които ползвате обикновено. След това трябва да си направите парна баня. А това става по следния начин:Налейте в тенджерка около 2 литра вода, прибавете 1 ч. л. сода бикарбонат и я поставете на котлона. Когато водата заври, подложете лицето си над съда, с покрита с кърпа глава, за да задържите горещите пари. Внимавайте да не се изгорите! Ако водата кипи твърде силно, намалете огъня и не се надвесвайте твърде ниско.
По време на процедурата кожата се покрива с пот и кожна мазнина. Избършете я със салфетка. Вместо вода е по-добре да използвате билкови отвари – лайка, розмарин, алое, полски хвощ, хмел, бял равнец и др. След парната баня порите на лицето се разтварят и можете да пристъпите към почистването му.
Първо измийте добре ръцете си и ги почистете със спирт. След това внимателно с пръстите си отстранете черните точки. За целта можете да използвате и козметична шпатула. Периодично обтривайте кожата с памучен тампон, напоен с кислородна вода, която размеква и премахва мъртвите клетки, оказвайки лек ефект на химически пилинг.
За да затворите порите, обтрийте кожата с лосион на спиртна основа. Подходящи за целта са също свиващ порите тоник или разреден с вода лимонов сок. След това можете да си направите лек масаж или да нанесете подхранващ крем. След такова почистване кожата понася добре всякакви козметични процедури.
Почистването може да повторите след две седмици, но не по-рано.
Други начини за почистване на лицето у дома
Домашен скраб за лицеПри мазна кожа като основни компоненти можете да използвате хума, кафява захар, утайка от кафе, морска сол, оризови и овесени трици.
Овесените и оризовите трици са прекрасен скраб за лице, защото освен че почистват добре мъртвите клетки, те подхранват кожата с множество полезни за нея микроелементи.
Ако кожата ви е суха и раздразнена, към сместа прибавете сметана, мляко, растителни масла, мед.
Маслото от мента подобрява тена, китайският лимонник свива порите, чаеното дърво е великолепен антисептик, а бергамотът се бори с излишната мастна секреция.
Ако страдате от лунички или пигментни петна, към приготвения скраб добавете и лимонов сок, който има избелващи свойства.
Почистване със сол – първи вид
За да се избавите от черните точки (комедоните) по лицето, можете да си направите билков сгряващ компрес. Ако кожата ви е суха или чувствителна, преди компреса си направете парафинова или маслена маска. След това вземете две малки купички, като в едната сипете 2 ч. л. готварска сол. В другата купичка налейте топла вода или 3% разтвор на водороден прекис (кислородна вода). Напоете тампон с течността, след това го натопете в солта. Обтрийте кожата си с кръгообразни движения по местата, на които имате комедони в продължение на 2-3 минути. Повторете този вид почистване след 2-3 седмици.
Почистване със сол – втори вид
Вторият вид е подобен на първия. В сапунена вода разтворете половин чаена лъжичка готварска сол. Напоете памучен тампон и обтрийте лицето в участъците с черни точки. След почистването наплискайте лицето си първо с гореща вода, а след това със студена.
Механичното почистване на лицето не е единственият начин да се погрижите за кожата си. Можете също да си направите и
Домашна почистваща маска
Измийте лицето си и го сапунисайте с помощта на пяна от козметичен или бебешки сапун. Върху нея нанесете слой от сода бикарбонат (възможно е да усетите леко пощипване). След 5-10 минути се измийте с топла вода. При необходимост можете да повторите тази маска, ако на кожата ви повторно се появят комедони.
При почистването на лицето в домашни условия е нужно да спазвате следните правила:
- Винаги дезинфекцирайте старателно ръцете и лицето си, преди да пристъпите към почистването му. Кожата трябва да бъде чиста.
- Почистете всички остатъци от козметични средства. За целта можете да употребявате лосиони, пяна, гел – всичко, което използвате обикновено.
- Обвийте пръстите си с чиста марля, напоена със салицилов спирт или с кислородна вода. Комедоните отстранявайте с върховете на пръстите, а не с нокти, за да не останат белези.
- След почистване на лицето не излизайте навън за известно време. Планирайте процедурите така, че да имате време за възстановяване. Например, почистете кожата си вечерта, за да може до сутринта да се успокои и да излезете на улицата с чисто и свежо лице.
- Редовно ползвайте почистващи маски и скраб за лице.
- За по-сложни процедури като вакуумно почистване, по-добре посетете козметичен салон, където за това ще се погрижи професионален козметик.
info: http://www.bg-mamma.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар